Czy powiększanie piersi jest niebezpieczne?

Czy powiększanie piersi jest niebezpieczne?

Istnieje kilka powikłań związanych z operacją powiększania piersi. U niektórych pacjentów może wystąpić skurcz kapsularny. Ponadto, augmentacja może prowadzić do asymetrii i krwiaków. Na szczęście powikłania te są rzadkie. Jednak nadal warto o nich wiedzieć. W tym artykule omówimy potencjalne ryzyko związane z różnymi rodzajami implantów, a także ryzyko powikłań wynikających z niektórych rodzajów operacji powiększania piersi.

BII

Pomimo ryzyka związanego z implantami piersi, setki tysięcy kobiet nadal decydują się na te operacje każdego roku. Niestety, pozostają one z ogromnymi rachunkami medycznymi i dużą ilością samooskarżeń. Jeśli rozważasz ten zabieg, ważne jest, aby znaleźć chirurga plastycznego z certyfikatem, który poważnie potraktuje Twoje obawy.

Choroba implantów piersi jest stanem charakteryzującym się szeregiem objawów, które rozwijają się po operacji wszczepienia implantów piersi. Objawy mogą rozpocząć się niemal natychmiast po operacji lub mogą trwać latami, zanim się pojawią. Najczęstsze powikłania to ból piersi, zmiany w odczuwaniu piersi i tworzenie się blizny. Należy jednak pamiętać, że nie jest znane lekarstwo na chorobę implantów piersi.

Chociaż istnieją pewne zagrożenia związane z powiększaniem piersi, są one stosunkowo niskie. W rzeczywistości ryzyko poważnych powikłań występuje tylko w 1 na 100 operacji powiększania piersi. Jednym z zagrożeń, które może wystąpić, jest krwawienie do przestrzeni wokół implantu. Podczas gdy większość krwawień występuje bezpośrednio po operacji, mogą one również wystąpić do dwóch tygodni po niej. W takim przypadku pacjentka będzie musiała wrócić na salę operacyjną, aby usunąć krew.

Implanty solne

Zastosowanie implantów solnych do powiększania piersi wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Rodzaj użytego implantu może spowodować, że pierś zmieni swój rozmiar, pęknie lub rozwinie się infekcja. Infekcje mogą wpływać na otaczającą skórę, powodując ból i obrzęk. Procedura może również spowodować skurcz kapsularny, poważne powikłanie. W niektórych przypadkach implanty piersi mogą nawet powodować raka. Leczenie tego stanu obejmuje zwykle chemioterapię, naświetlanie i operację.

W przypadku pęknięcia implanty solne wyciekają roztworem soli do otaczającej tkanki. W pierwszym przypadku płyn jest szybko wchłaniany przez organizm. W drugim przypadku pęknięty implant powoduje znaczną utratę objętości piersi. W przypadku pęknięcia implantu, otaczająca go tkanka zacznie wytwarzać włókna kolagenowe, aby wypełnić pustą przestrzeń. Rozmiar piersi dotkniętej chorobą drastycznie się zmniejszy. Ryzyko pęknięcia wzrasta o około jeden procent rocznie.

Krwiaki

Chociaż krwiak w piersi może być poważnym problemem medycznym, nie stanowi zagrożenia dla życia. Zazwyczaj nie wymaga skomplikowanego leczenia i z czasem ustępuje samoistnie. Pierwszym krokiem w postępowaniu z krwiakiem jest zaprzestanie wykonywania forsownych czynności do czasu, aż krwiak się rozejdzie. Można również rozważyć zastosowanie okładu z lodu w celu zmniejszenia obrzęku i zwężenia naczyń krwionośnych.

Ważne jest, aby unikać ucisku na piersi, który zwiększa ryzyko powstania krwiaka. Pacjentka powinna również unikać spania na brzuchu, ponieważ może to spowodować przemieszczenie implantów piersi i naprężenie otaczających je tkanek. Zwiększy to również prawdopodobieństwo pęknięcia naczyń i uwolnienia krwi do otoczenia. Aby uniknąć tego ryzyka, należy spać na boku lub używać miękkiej poduszki. Należy również unikać przyjmowania jakichkolwiek leków, które wpływają na krzepnięcie krwi.

BIA-ALCL

BIA-ALCL to rzadki rodzaj chłoniaka występujący w sąsiedztwie implantów piersi i związany z powiększaniem piersi. W 2016 roku WHO sklasyfikowała ten stan jako chorobę związaną z implantami piersi, a FDA ustanowiła program MedWatch w celu zbadania zgłoszonych przypadków tego stanu. Pacjentki powinny być informowane o ryzyku związanym z implantami piersi przed poddaniem się zabiegowi, a dostawcy usług medycznych powinni niezwłocznie zgłaszać zdarzenia niepożądane do FDA.

BIA-ALCL występuje rzadko u kobiet z wyraźnymi zmianami w piersiach i jest uleczalny, zwłaszcza jeśli zostanie wykryty we wczesnym stadium. Istnieje wiele alternatyw dla implantów piersi, w tym naturalna tkanka piersi i implanty wykonane z żelu silikonowego. Jednak implanty są najczęściej stosowaną rekonstrukcją piersi po operacji raka piersi. Wiele kobiet ma dobrą jakość życia po rekonstrukcji piersi opartej na implantach.

Długoterminowe powikłania

Chociaż powiększanie piersi jest ogólnie bezpieczną procedurą, istnieją pewne zagrożenia, które mogą wystąpić. Na przykład, kobieta może doświadczyć obrzęku, bólu lub infekcji chirurgicznej. Istnieje również niewielkie ryzyko rozwoju chłoniaka anaplastycznego z dużych komórek związanego z implantem piersi, czyli BIAALCL. Na szczęście jest to rzadkie i u większości kobiet nie dochodzi do rozwoju tej choroby. Jednak kobiety, u których wystąpią objawy BIAALCL, powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Długotrwałe powikłania powiększania piersi mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Jedną z tych przyczyn jest pęknięcie implantu. Gdy powłoka implantu jest uszkodzona, może pęknąć, zwykle w wyniku urazu klatki piersiowej. Inne przyczyny to osłabienie implantu z jego początkowej augmentacji. Ryzyko to można zminimalizować poprzez zastosowanie techniki chirurgicznej zwanej selektywnym uwalnianiem włókien.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Niebezpieczne choroby migdałka językowego
Czytaj Dalej

Niebezpieczne choroby migdałka językowego

Na migdałku językowym może rozwinąć się wiele różnych schorzeń, w tym zapalenie migdałków i przerost migdałka językowego. Może…
Czy powiększone piersi mogą pęknąć?
Czytaj Dalej

Czy powiększone piersi mogą pęknąć?

Jeśli odczuwasz dyskomfort lub asymetrię w swoich piersiach, powinnaś natychmiast odwiedzić lekarza. W niektórych przypadkach problem ten może…