Aloes a trądzik - czy to pomaga?

Czy Retinol pomaga w leczeniu trądziku – opinia lekarza

Jeśli cierpisz na trądzik, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy retinol może pomóc. Jest to leczenie trądziku na receptę, które działa poprzez zwiększenie produkcji nowych komórek skóry. Jest często przepisywany po tym, jak inne metody leczenia trądziku okazały się nieskuteczne. Ale może mieć skutki uboczne, w tym podrażnienie skóry i czyniąc cię bardziej podatnym na oparzenia słoneczne. I nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Retinol

Retinol jest środkiem do leczenia trądziku, który pomaga odblokować pory i zmniejszyć oznaki starzenia. Jest dostępny bez recepty w wielu preparatach. Pomaga również poprawić teksturę skóry. Chociaż retinol nie jest tak silny jak retinoidy dostępne na receptę, wielu dermatologów zaleca go w przypadku łagodnego lub umiarkowanego trądziku oraz drobnych linii i zmarszczek.

Retinol należy do grupy leków zwanych retinoidami, które wywodzą się z witaminy A. Jest skuteczny w leczeniu trądziku, ponieważ szybko usuwa martwe komórki skóry. Zapobiega to zatykaniu się porów nadmiarem sebum, co może prowadzić do powstawania wyprysków. Ponadto, pomaga zmniejszyć produkcję oleju i stan zapalny. Może również zmniejszyć blizny po trądziku i rozjaśnić czerwone ślady.

Isotretinoin

Isotretinoin jest jednym z najczęstszych leków stosowanych w leczeniu trądziku. Działa poprzez zmniejszenie produkcji nadmiaru sebum i keratynizacji. Zapobiega to zatykaniu porów i zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk skóry. Lek ten jest stosowany w połączeniu z innymi lekami w leczeniu ciężkich przypadków trądziku.

Zwykle przyjmuje się go przez cztery do pięciu miesięcy. Zaczyna oczyszczać trądzik w ciągu jednego do dwóch miesięcy, a zdecydowana większość pacjentów jest wolna od trądziku do końca leczenia. Inną zaletą izotretynoiny jest to, że w dłuższej perspektywie sprawia, że skóra jest mniej tłusta. Przed rozpoczęciem leczenia tym lekiem zaleca się wykonanie badań krwi.

Jak każdy lek, izotretynoina może powodować pewne niepożądane skutki uboczne. Powszechne efekty uboczne obejmują skorupiastą skórę, suchość w ustach i popękane usta. Może ona również powodować przerzedzenie włosów. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tymi skutkami ubocznymi jest zminimalizowanie stosowania ostrych produktów i zabiegów podczas leczenia.

Efekty uboczne

Retinol jest wspaniałym składnikiem dla skóry, pomagającym zwalczać drobne zmarszczki, zanikać ciemne plamy i zwiększać produkcję kolagenu. Może jednak powodować skutki uboczne, jeśli jest stosowany nadmiernie. Aby poznać korzyści i zagrożenia związane z retinolem, zwróciliśmy się do dwóch dyplomowanych dermatologów z prośbą o fachową poradę. Shereene Idriss, założycielka Idriss Dermatology w NYC i twórczyni popularnej serii #Pillowtalkderm na Instagramie, oraz Mervyn Patterson, dyrektor medyczny Woodford Medical z ponad 20-letnim doświadczeniem w medycynie estetycznej.

Retinol może mieć kilka skutków ubocznych, w tym suchą, podrażnioną i łuszczącą się skórę. Może również powodować bóle głowy, krwawienia z nosa i ogólny dyskomfort. Nie jest również zalecany dla kobiet w ciąży, które karmią piersią. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia zawierającego retinol. Doustne retinoidy mogą wywołać poważne skutki uboczne u kobiety w ciąży, a nawet doprowadzić do poronienia.

Dawkowanie

Stosując Retin-A w leczeniu trądziku, należy przestrzegać zaleceń producenta dotyczących stosowania. Lek jest najbardziej skuteczny, gdy stosuje się go w najmniejszej skutecznej dawce. Jednak u niektórych osób występują efekty uboczne, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy omówić z lekarzem wszelkie możliwe skutki uboczne. Należy również pamiętać, że Retin-A może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, kosmetykami i produktami do pielęgnacji skóry. Może powodować wysuszenie lub podrażnienie skóry.

Retinoidy to pochodne witaminy A, które działają na różne rodzaje trądziku. Rozbijają martwe komórki skóry, zmniejszają blizny potrądzikowe i odblokowują pory. Stymulują również produkcję kolagenu i elastyny w skórze.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy adenoidektomia jest konieczna
Czytaj Dalej

Kiedy adenoidektomia jest konieczna

Zanim zdecydujesz się na poddanie się adenoidektomii, ważne jest, aby zrozumieć, z czym wiąże się ten zabieg chirurgiczny.…
Co jest przyczyną powstawania trądziku?
Czytaj Dalej

Co jest przyczyną powstawania trądziku?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co powoduje trądzik, nie jesteś sam. Przyczyną trądziku może być wszystko, od diety do…