Czy trądzik jest zakaźny? Opinia lekarza

Czy trądzik jest zakaźny? Opinia lekarza

Być może zastanawiasz się, czy trądzik jest zaraźliwy. Prawda jest taka, że nie jest. Bakterie, które powodują trądzik nie są zaraźliwe, ani nie rozprzestrzeniają się jak infekcje bakteryjne. Raczej, wiele czynników musi być w pracy w celu utworzenia trądziku. Po pierwsze, regulacja komórek skóry musi być zakłócona. Pozwala to na kolonizację bakterii i ostatecznie powoduje trądzik. Gdy to nastąpi, trądzik pojawia się na twarzy w postaci zapalnych grudek. Trądzik nie może być rozprzestrzeniony przez bliski kontakt, ale predyspozycje genetyczne są jednym z czynników.

Papules

Trądzik jest stanem skóry, który rozwija się, gdy twoje pory stają się zablokowane przez bakterie na skórze. Chociaż najczęściej występuje na twarzy, może również dotyczyć klatki piersiowej, pleców, ramion, szyi i innych obszarów ciała. Trądzik jest powodowany przez zablokowane gruczoły olejowe, które produkują żółtawą lub białawą substancję zwaną sebum. Gruczoły łojowe rosną i produkują sebum w reakcji na hormony, więc kiedy gruczoły łojowe zostają zatkane, produkują olej zwany sebum. Ta substancja blokuje pory i powoduje pryszcze.

Istnieje wiele sposobów leczenia trądziku, w tym środki domowe. Niektóre z nich polegają na przykład na przykładaniu ciepłego kompresu na pryszcz, co powoduje, że łój i ropa znajdują się bliżej powierzchni. Inną opcją jest zastosowanie leczenia miejscowego zawierającego nadtlenek benzoilu. Wiele z tych produktów OTC są dostępne online i są przeznaczone do zabijania bakterii na powierzchni skóry. Podczas gdy stosowanie miejscowych zabiegów na trądzik może pomóc w leczeniu trądziku, należy również unikać dotykania pryszcza i upewnić się, że dobrze oczyścić obszar, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Lekarz może przepisać silniejsze leki w celu leczenia trądziku. W ciężkich przypadkach dermatolog może przepisać doustne antybiotyki. Antybiotyki zmniejszą populację bakterii P. Acnes i mogą być stosowane przez okres do 6 miesięcy. Jeśli trądzik utrzymuje się po leczeniu, może być konieczne leczenie podtrzymujące, aby utrzymać skórę w dobrym stanie.

Zaskórniki

Zaskórniki są spowodowane przez uwięziony olej i martwe komórki skóry pod powierzchnią skóry. Delikatny środek oczyszczający z kwasem salicylowym może rozbić ten olej i odblokować pory. Jednak zbyt częste mycie może pogorszyć ten stan. Jeśli masz tłustą skórę, powinnaś regularnie myć głowę szamponem, aby usunąć nadmiar oleju. Jeśli masz zaskórniki, nie wyrywaj ich ani nie wyskakuj, ponieważ w ten sposób narażasz je na działanie bakterii.

W zależności od umiejscowienia zaskórników, mogą one czasami zniknąć same. Dotyczy to zwłaszcza zaskórników, które znajdują się blisko powierzchni skóry. Jednak te, które znajdują się głęboko w skórze, mogą nie ustąpić samoistnie. W takich przypadkach dermatolog może pomóc w usunięciu zaskórników. Proces usuwania może być bolesny, podrażnić skórę i wprowadzić bakterie. Ponadto może również spowodować, że zaskórnik powiększy się i zatka więcej porów.

Zaskórniki można łatwo rozpoznać, ale jeśli problem jest poważny lub utrzymuje się przez lata, warto odwiedzić dermatologa. Dermatolog może przepisać lek zwalczający tę przypadłość. Można również kupić produkt bez recepty, który zawiera kwas salicylowy, który rozpuszcza martwe komórki skóry i zapobiega zatykaniu się mieszków włosowych. Innym zabiegiem, który działa skutecznie, jest kwas azelainowy. Kwas azelainowy zabija bakterie na powierzchni skóry, a także zmniejsza obrzęki.

Białe wągry

Białe wągry to drobne guzki na skórze, które mają białawy lub żółty kolor. Są one spowodowane nieprawidłowym połączeniem sebum i keratyny i nie są zaraźliwe. To sprawia, że są one stosunkowo łatwym do leczenia schorzeniem skóry. W większości przypadków zaskórniki są nieszkodliwe, ale u niektórych osób mogą być dość bolesne.

Najczęstsze obszary, na których pojawiają się zaskórniki to twarz, szyja, plecy i klatka piersiowa. W tych miejscach znajdują się gruczoły wydzielające sebum, naturalny środek smarujący, który pomaga utrzymać skórę i włosy w zdrowiu i połysku. Niektórzy ludzie doświadczają również psychologicznego wpływu białych głów, które mogą wpływać na samoocenę i zdrowie psychiczne danej osoby. Dlatego najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli jesteś zaniepokojony wyglądem białych głów na skórze.

Istnieją dwie główne opcje leczenia białych wągrów: peelingi chemiczne i laserowy resurfacing skóry. Pierwsza metoda wykorzystuje łagodny roztwór chemiczny do usunięcia wierzchnich warstw skóry, a druga polega na kierowaniu pulsujących wiązek lasera na zaskórniki, co powoduje obkurczenie gruczołów łojowych i zmniejszenie produkcji oleju. Połączenie tych dwóch zabiegów może pomóc w szybkim i bezpiecznym pozbyciu się białych zaskórników.

Herpes simplex virus type 1

Wirus herpes simplex jest bardzo zaraźliwy. Większość ognisk występuje w ciągu pierwszych kilku dni po kontakcie seksualnym. Zakażenie może utrzymywać się w nerwach przez miesiące lub lata, powodując nawroty choroby. Objawy są zazwyczaj gorsze podczas pierwszego wybuchu choroby, a kolejne wybuchy są łagodniejsze. Stres i ekspozycja na słońce również mogą wywoływać ogniska choroby.

Wirus herpes simplex typu 1 powoduje większość przypadków zimna. Jest on ściśle związany z wirusem herpes simplex typu 2, który powoduje większość przypadków opryszczki narządów płciowych. Wirus wytwarza małe pęcherze, które pękają i tworzą skorupę. Pęcherze rzadko są bolesne i rzadko pozostawiają blizny.

Herpes simplex virus typu 1 i 2 są zakaźne. Typ HSV-2 przenosi się przez kontakt seksualny, a zakażenie może być przekazane przez kontakt skóra do skóry z dorosłym nosicielem. Osoba ta nie musi mieć żadnych owrzodzeń, aby przenieść wirusa na inną osobę. Typ HSV-1 rozprzestrzenia się głównie poprzez kontakt usta-usta, np. poprzez dzielenie się balsamem do ust lub szczoteczką do zębów.

Zakażenia wirusem herpes simplex są bardzo zaraźliwe i mogą się rozprzestrzeniać przez małe pęknięcia skóry i błony śluzowe. Oba typy są wysoce zakaźne i mogą się rozprzestrzeniać przez ślinę lub kontakt skóra do skóry. Wirus może być również przeniesiony z matki na dziecko podczas porodu.

Antybiotyki

Jeśli niepokoi Cię zakaźność trądziku, powinieneś odwiedzić swojego lekarza. Wielu lekarzy przepisuje antybiotyki, które mają pomóc w usunięciu trądziku. Jednak leki te mogą powodować różne skutki uboczne, w tym biegunkę, infekcje drożdży pochwy i reakcje alergiczne. Ponadto tabletki na trądzik nie są skuteczne wobec każdego rodzaju trądziku.

Trądzik nie jest zaraźliwy i nie może być przekazywany z jednej osoby na drugą. Trądzik jest spowodowany nadprodukcją oleju w skórze. Nadprodukcja oleju prowadzi do pojawienia się pryszczy. Podczas dojrzewania, hormony powodują powiększenie gruczołów olejowych i produkcję sebum. Ten olej gromadzi się na twarzy, szyi i klatce piersiowej.

Dieta

Dieta może odgrywać ważną rolę w rozwoju trądziku. W jednym z ostatnich badań, naukowcy zbadali relacje między żywności ludzie jedzą i trądzik. Według badaczy, dieta wpływa na produkcję niektórych hormonów w organizmie. Na przykład spożycie nabiału może zwiększyć produkcję androgenów. Ponadto dieta wpływa na poziom insuliny.

Ogólnie rzecz biorąc, żywność o wysokim indeksie glikemicznym (IG) może pogorszyć trądzik. Żywność ta zawiera rafinowane cukry i węglowodany, które szybko podnoszą poziom cukru we krwi. Podczas gdy te pokarmy mogą nasilać trądzik, mogą one również powodować inne problemy zdrowotne. Oprócz wywoływania trądziku mogą one również wywoływać reakcje zapalne.

Jednak wiele badań nie wykazało bezpośredniego związku między dietą a trądzikiem. W badaniach stwierdzono sprzeczne wyniki, a wynika to prawdopodobnie z różnic metodologicznych. Niektóre badania wskazują na związek między produktami mlecznymi a trądzikiem, ale należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Dieta bogata w produkty zwierzęce może zwiększać ryzyko wystąpienia trądziku.

Zaburzenia skóry spowodowane przez nadmiernie aktywne gruczoły tłuszczowe

Zaburzenia skóry spowodowane przez nadmiernie aktywne gruczoły tłuszczowe, znane również jako hiperplazja łojowa, są łagodnymi rozrostami skóry, które mogą dotyczyć każdej części ciała. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych zwykle pojawia się w postaci guzków na skórze, zwykle w okolicy twarzy. Na szczęście nie są one zaraźliwe i zazwyczaj są nieszkodliwe. Jednak niektóre osoby mogą chcieć się ich pozbyć w celach estetycznych. W takich przypadkach dermatolog może zastosować techniki zamrażania lub cięcia, aby je usunąć. Inną opcją jest zastosowanie terapii laserowej lub świetlnej.

Istnieje kilka przyczyn zaburzeń skóry spowodowanych przez nadaktywne gruczoły olejowe. Jedną z najczęstszych przyczyn jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Może być ona spowodowana przez wiele czynników, w tym gorącą pogodę, stres emocjonalny i niektóre rodzaje żywności.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Informacja o adenotomii
Czytaj Dalej

Informacja o adenotomii

Jeśli planujesz mieć adenoidektomię, powinieneś wiedzieć, czego się spodziewać podczas zabiegu i czego oczekiwać po nim. Adenotomia informacje…
Leki na leczenie trądziku - ranking
Czytaj Dalej

Leki na leczenie trądziku – ranking

Istnieje wiele leków do leczenia trądziku na rynku. Kwas glikolowy środki czyszczące są jednym z popularnych przykładów over-the-counter…
Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa
Czytaj Dalej

Jak rozpoznać powiększone migdałki u psa

Powiększone migdałki mogą powodować różne objawy, w tym uporczywe zatory, chrapanie i drenaż nosa. Zdjęcie rentgenowskie lub endoskop…