Jak długo trwa adenoidektomia - informacje dla rodziców

Jak długo trwa adenoidektomia – informacje dla rodziców

Chirurg, który wykonuje adenoidektomię jest otolaryngologiem (specjalistą od ucha, nosa i gardła). Procedura jest zwykle wykonywane w znieczuleniu ogólnym. W związku z tym dziecko będzie spało i nie będzie odczuwało bólu podczas operacji. Ważne jest również, aby dziecko powstrzymało się od jedzenia lub picia czegokolwiek przed operacją, aby zapewnić, że nie będzie wymiotować. Podczas zabiegu chirurg użyje specjalnego instrumentu, aby obejrzeć wnętrze gardła, a następnie przystąpi do usunięcia migdałków.

Przyjmowanie leków przed adenoidektomią

Przed przeprowadzeniem adenoidektomii ważne jest, aby omówić z lekarzem, jakich leków dziecko nie powinno przyjmować. Zabieg jest zazwyczaj wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i polega na wykonaniu małego nacięcia i kauteryzacji miejsca nacięcia. Po zabiegu dziecko otrzyma leki przeciwbólowe i zostanie poinstruowane, aby pić dużo płynów.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy przyjmować aspiryny ani innych leków zawierających aspirynę przez co najmniej tydzień przed operacją. Niektóre leki na zapalenie stawów również działają jak aspiryna i mogą zwiększać krwawienie. Tylenol, z drugiej strony, jest bezpieczny do stosowania w tym okresie. Twój lekarz może omówić z Tobą wszelkie inne przyjmowane przez Ciebie leki.

Tkanka migdałka może w niektórych przypadkach odrastać. Jest to rzadkie i w większości przypadków jest nieszkodliwe. Jeśli dojdzie do nawracającej infekcji, może być konieczny kolejny zabieg usunięcia zainfekowanej tkanki. Istnieje jednak kilka leków, które mogą zmniejszyć ryzyko powrotu infekcji.

Zabieg jest zabiegiem ambulatoryjnym i jest zazwyczaj wykonywany w trybie ambulatoryjnym, choć niektóre dzieci mogą wymagać pozostania w szpitalu na noc. Podczas operacji dziecko zostanie uspokojone za pomocą znieczulenia. Ogólnie rzecz biorąc, operacja trwa tylko około 30 do 45 minut. Zabieg wykonywany jest przez usta dziecka i nie pozostawia widocznych blizn. Jeśli u dziecka występują nawracające infekcje, lekarz może usunąć migdałek wraz z migdałkami.

Ryzyko adenoidektomii

Najczęstszym ryzykiem adenoidektomii jest krwawienie w ustach i nosie po zabiegu. Dziecko nie powinno wydmuchiwać nosa ani kontaktować się z osobami z infekcjami przez tydzień po zabiegu. Czas odzyskiwania dla operacji adenoidu jest dwa do trzech tygodni, w zależności od wieku i zdrowia dziecka. Tkanka migdałków jest tkanka ochronna, która pomaga organizmowi zwalczać infekcje. Po operacji, tkanka migdałka zostanie usunięta przez usta. Operacja ta nie wymaga zakładania szwów ani nacięć. Pacjent może jednak odczuwać pewne przejściowe dolegliwości, takie jak ból ucha, ból gardła i nieświeży oddech.

Chociaż ryzyko związane z adenoidektomią jest minimalne, nadal ważne jest, aby rodzice omówili je z lekarzem dziecka. Większość dzieci wraca do zdrowia bez długotrwałych komplikacji zdrowotnych. Podczas zabiegu dzieci będą poddane znieczuleniu ogólnemu, więc nie będą w stanie odczuwać bólu podczas operacji. Jednak po zabiegu mogą wystąpić pewne drobne komplikacje, takie jak zakażenie w miejscu operacji.

Jeśli tkanka migdałkowa jest obrzęknięta, może powodować problemy z oddychaniem, co w konsekwencji prowadzi do zakażenia ucha. Jeśli tkanka migdałka ulegnie zapaleniu, może to wpływać na mowę pacjenta i powodować inne problemy. Może to również prowadzić do innych problemów, takich jak obturacyjny bezdech senny, choroby serca lub udar.

Przygotowanie dziecka do adenoidektomii

Jeśli Twoje dziecko ma mieć adenoidektomię, musisz przygotować się zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Po pierwsze, pamiętaj o przestrzeganiu wszelkich instrukcji przedoperacyjnych udzielonych przez chirurga. Jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj swojego lekarza. Ważne jest, abyś przestrzegał tych instrukcji, aby pomóc dziecku w jak najlepszym powrocie do zdrowia.

Być może trzeba będzie powstrzymać dziecko od przyjmowania niektórych leków. Należą do nich aspiryna i ibuprofen. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach, które dziecko obecnie przyjmuje, ponieważ niektóre z nich mogą zwiększyć ryzyko powstania skrzepów podczas zabiegu. Przed zabiegiem może być również konieczne wykonanie pewnych badań laboratoryjnych u dziecka.

Podczas zabiegu dziecko może odczuwać niewielki dyskomfort. Objawy mogą obejmować ból gardła, katar i głośne oddychanie. Większość z tych objawów mija w ciągu jednego do dwóch tygodni. Po zabiegu dziecko otrzyma leki łagodzące ból i obrzęk. Dziecko może potrzebować kilku dni na całkowite zregenerowanie się.

Ważne jest, aby omówić z lekarzem dziecka ryzyko i korzyści związane z operacją migdałków. Lekarz dziecka wyjaśni dziecku przyczyny operacji, w tym ryzyko zakażenia i możliwość wystąpienia skutków ubocznych.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Kiedy konieczna jest tonsillotomia?
Czytaj Dalej

Ile kosztuje zabieg tonsillotomii?

Koszt operacji tonsillotomii zależy od różnych czynników. Procedura ta jest często zalecana przez lekarza prowadzącego, gdy dana osoba…