Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy

Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy

W wielu przypadkach, trądzik grudkowo-krostkowy może być leczony przy użyciu tych samych leków, co inne formy trądziku. Jednak te zabiegi są często szorstkie na skórze i mogą powodować niepotrzebne podrażnienia. Zamiast tego, dermatolodzy mogą zalecić antybiotyk, aby pomóc zmniejszyć bakterie, które powodują trądzik. Antybiotyki mają również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk.

Opcje leczenia

Istnieje kilka różnych opcji leczenia trądziku grudkowo-krostkowego. Niektórzy pacjenci odpowiadają na miejscowo stosowany żel tretinoin 0,33%, podczas gdy inni mogą lepiej reagować na antybiotyki. Oba rodzaje leków są skuteczne, ale mogą mieć skutki uboczne. Aby ustalić, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni, udaj się do lekarza.

Ten rodzaj trądziku ma wiele takich samych objawów jak zwykły trądzik różowaty. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, pieczeniem i kłuciem, a także może wytwarzać zaskórniki i krosty. Zazwyczaj jest on ograniczony do twarzy, ale może również rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała, w tym klatkę piersiową.

Jeśli doświadczasz trądziku grudkowo-krostkowego, być może będziesz musiał skonsultować się z dermatologiem. Właściwe leczenie tego typu trądziku będzie się różnić w zależności od lokalizacji i nasilenia wysypki. Leczenie trądziku grudkowo-krostkowego może obejmować zarówno kremy miejscowe, jak i zabiegi laserowe.

Leczenie miejscowe dla trądziku grudkowo-krostkowego może obejmować miejscowe retinoidy i leki retinoidopodobne. Retinoidy są kremy, balsamy i żele, które są używane do kontroli trądziku i zapobiec zatykanie mieszków włosowych. Chociaż mogą one zmniejszyć stan zapalny trądziku, przed wypróbowaniem jakichkolwiek nowych metod leczenia należy skonsultować się z dermatologiem.

Po zdiagnozowaniu podstawowej przyczyny trądziku, dermatolog może przepisać skuteczny plan leczenia. Leki bez recepty mogą pomóc zmniejszyć nasilenie objawów, natomiast w ciężkich przypadkach konieczne może być zastosowanie leków na receptę. Pamiętaj, że zawsze najlepiej jest mieć otwarty umysł i zachować cierpliwość podczas leczenia. Właściwy plan leczenia istnieje, więc nie poddawaj się!

Analiza efektywności kosztowej

Ponieważ zasoby opieki zdrowotnej stają się coraz rzadsze, coraz częściej bada się wpływ ekonomiczny i wartość interwencji medycznych. Jest to szczególnie istotne w dermatologii, ale istnieje niewiele opublikowanych badań farmakoekonomicznych dotyczących terapii trądziku. Celem tego przeglądu jest ocena liczby badań, w których zastosowano analizę kosztów-efektywności oraz jakości tych badań. Badania farmakoekonomiczne mogą stanowić źródło informacji dla praktyki dermatologicznej, pomagając lekarzom określić najlepsze sposoby wykorzystania zasobów opieki zdrowotnej.

W niniejszym badaniu oszacowano koszty i korzyści wynikające z zabiegu peelingu kwasem glikolowym z perspektywy pacjentów. Do oszacowania korzyści netto z zabiegu wykorzystano wskaźnik efektywności kosztowej (WTP) oraz metodę wyceny warunkowej (CVM). Wśród 118 uczestników, 115 (25,3%) zgłosiło umiarkowane do ciężkiego upośledzenie z powodu trądziku.

Diagnoza

Trądzik grudkowo-krostkowy to zapalna postać trądziku. Charakteryzuje się czerwonym, uniesionym guzkiem na skórze, który jest wypełniony materiałem ropnym. Początkowo, nie ma widocznej ropy wewnątrz grudki. Jednak ropa zwykle tworzy się wewnątrz pryszcza w ciągu kilku dni. Na szczęście, trądzik grudkowo-krostkowy jest często uleczalny za pomocą leków dostępnych bez recepty lub na receptę.

Diagnoza trądziku grudkowo-krostkowego opiera się na wielkości i lokalizacji krostek oraz rodzaju ropy znajdującej się w ich obrębie. Krostki mają zwykle od pięciu do 10 mm średnicy i zawierają materiał ropny, w którym znajdują się komórki zapalne i neutrofile. Dlatego tak ważne jest ustalenie prawidłowej diagnozy dla pacjenta, aby uniknąć dalszych powikłań.

Pryszcz może być otwarty lub zamknięty, w zależności od jego lokalizacji i wielkości. Otwarty zaskórnik można łatwo wycisnąć, natomiast zamknięty jest trudniejszy do usunięcia. W obu przypadkach zaskórnik jest zmianą wstępną trądziku zapalnego. Trądzik zapalny powstaje, gdy bakteria C. acnes powoduje rozpad sebum, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe i wywołując reakcję zapalną. Następnie dochodzi do napływu neutrofili, limfocytów i innych komórek odpornościowych, co powoduje dalsze pękanie nabłonka. W wyniku tego powstają grudki i krosty, które wdzierają się w skórę i powodują bliznowacenie.

Papulopustular rosacea charakteryzuje się zaczerwienieniem i rumieniem na twarzy. Mogą mu również towarzyszyć wypełnione ropą białe wągry. Najczęściej trądzik różowaty grudkowo-krostkowy dotyczy policzków, ale może dotyczyć całej twarzy. Może również dotyczyć skóry głowy.

Ocena tej formy trądziku przez dermatologa opiera się na nasileniu trądziku. Dermatolodzy stworzyli skalę do oceny nasilenia tego stanu. Skala ta jest ważna i może pomóc klinicyście w określeniu najlepszej opcji leczenia dla pacjenta. Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów opublikowało wytyczne dotyczące diagnozowania tego typu trądziku.

Nasilenie trądziku zależy od wieku i płci pacjenta. Młode nastolatki często mają trądzik zaskórnikowy, który postępuje do zmian zapalnych. Natomiast dorosłe kobiety mają zwykle trądzik na szyi i dolnej części twarzy, który często pojawia się w okresie przedmiesiączkowym. W ciężkich przypadkach pacjenci mają wiele typów trądziku i mogą mieć również łojotok i tłustą skórę.

Rozpoznanie trądziku grudkowo-krostkowego jest ważne, aby zapewnić pacjentowi odpowiednie leczenie. Stan ten może być spowodowany różnymi przyczynami, w tym narażeniem zawodowym i niektórymi lekami. W większości przypadków może być rozwiązany poprzez usunięcie czynnika sprawczego lub ograniczenie ekspozycji. Rokowanie dla większości pacjentów jest doskonałe, a blizny występują rzadko. Ważne jest jednak ostrzeżenie pacjentów, aby unikali drapania zmian, ponieważ może to nasilić problem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Leki na leczenie trądziku - ranking
Czytaj Dalej

Leki na leczenie trądziku – ranking

Istnieje wiele leków do leczenia trądziku na rynku. Kwas glikolowy środki czyszczące są jednym z popularnych przykładów over-the-counter…