Jak poradzić sobie z trądzikiem różowatym

Jak poradzić sobie z trądzikiem różowatym?

Trądzik różowaty to wstydliwe schorzenie dotykające przede wszystkim kobiety. Wskazuje się na naczyniowe podłoże choroby, choć do jego powstawania przyczyniają się także inne czynniki. Poznaj metody leczenia tego schorzenia.

Można wyróżnić kilka rodzajów trądziku, oraz przyczyn jego powstawania. Nie jest to schorzenie dotykające jedynie młode osoby. Coraz częściej chorują również dorośli. Jedną z postaci trądziku jest tzw. trądzik różowaty. W leczeniu tej odmiany zmian skórnych ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja chorej skóry.

Trądzik różowaty – przyczyny i objawy

Ciężko wskazać jedną przyczynę powstawania stanu zapalnego skóry. Trądzik różowaty tworzy się najprawdopodobniej w wyniku problemów naczyniowych i łojotoku. Jednak na jego powstawanie mają wpływ także inne czynniki. Najczęściej wymienia się problemy hormonalne, skłonności genetyczne czy nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Nie bez znaczenia pozostaje także tryb życia. Na tworzenie się zapalnych zmian skórnych ma wpływ również długotrwały stres, błędy żywieniowe, niektóre leki czy nieodpowiednia pielęgnacja.

Trądzik różowaty ma dosyć charakterystyczne objawy. W początkowym stadium na twarzy występuje rumień. Z czasem widoczne stają się naczynka krwionośne i pojedyncze zmiany w formie krost czy grudek. Zmiany nasilają się pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak ekspozycja na słońce, ostre przyprawy czy zbyt wysoka temperatura otoczenia. W zaawansowanym stadium mogą powstawać na skórze sporej wielkości guzy. Skóra na całej twarzy robi się szorstka i bardzo wrażliwa.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego polega na stosowaniu leczenia miejscowego oraz ogólnego. Dermatolog zaleci leki doustne oraz kremy i maści z antybiotykami, które leczą stan zapalny. Ponadto warto zainwestować w kosmetyki przeznaczone do cery naczynkowej i trądzikowej. 

Niestety, nie można w pełni wyleczyć tego schorzenia. Charakteryzują go stany zaostrzenia i remisji, które często są spowodowane zmianą diety czy czynników zewnętrznych. Leczenie jest zazwyczaj objawowe i ma na celu poprawę ogólna wyglądu twarzy. Przy ciężkich zmianach, które dotykają jedynie mężczyzn, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Kosmetyki do cery trądzikowej – co warto stosować?

Kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej powinny być wyjątkowo delikatne, by nie podrażniać dodatkowo skóry. Unikaj więc kosmetyków z alkoholem czy silikonami. Codzienna pielęgnacja musi być bardziej złożona niż w przypadku skóry bez tego typu problemów. Bardzo ważnym elementem jest oczyszczenie twarzy przy pomocy delikatnych płynów myjących i toniku. Krem powinien łagodzić zmiany skórne, a równocześnie dostarczać witamin wspierających proces regeneracji naskórka. Mowa tu szczególnie o witaminie C.

Ważne jest również systematyczne złuszczanie naskórka. Zamiast peelingu, który może podrażnić delikatną skórę, wybierz kosmetyki z niskim stężeniem kwasów np. kwasu hydroksyoctowego. Przynajmniej raz w tygodniu przyda się maseczka na trądzik z dodatkiem glinki, która ma działanie oczyszczające i wysuszające.

Trądzik różowaty jest schorzeniem przewlekłym, które dotyka osoby dorosłe. Leczenie jest długotrwałe i przeplatane okresami nawrotów i remisji. Złagodzenie stanu zapalnego skóry jest możliwe dzięki stosowaniu wzmożonej pielęgnacji z zastosowaniem kosmetyków do cery trądzikowej. Oprócz kosmetyków należy stosować leki o działaniu miejscowym w postaci maści lub kremów zapisanych przez dermatologa.Podobne tematy
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Powiększanie piersi przeciwwskazania
Czytaj Dalej

Powiększanie piersi przeciwwskazania

Jeśli rozważasz przeprowadzenie operacji powiększenia piersi, być może zastanawiasz się, czy istnieją jakieś warunki zdrowotne, które mogą wykluczyć…