Jak zmniejszyć ból migdałka językowego

Jak zmniejszyć ból migdałka językowego

Istnieje wiele różnych zabiegów na ból migdałka językowego, i są pewne rzeczy, które można zrobić w domu, które sprawią, że ból będzie mniej dotkliwy. Tonsillectomy jest jedną z opcji, jeśli musisz mieć swoje migdałki usunięte. Jednak operacja może prowadzić do różnych powikłań, w tym bólu migdałka językowego.

Symptomy

Jeśli masz problemy z przełykaniem, możesz mieć ból w migdałkach językowych. Ten stan może również wpływać na twoje oddychanie, zwłaszcza w nocy. Objawy bólu migdałka językowego obejmują kaszel, ból gardła, uczucie globus i ból podczas połykania. Nieleczony może prowadzić do infekcji i może wymagać usunięcia.

Stan ten jest zwykle spowodowany zakażeniem bakteryjnym. Gdy zakażenie jest ciężkie, obok migdałka tworzy się kieszonka, która przesuwa go w stronę przeciwną. Inną przyczyną jest ostra mononukleoza, wirus, który powoduje obrzęk migdałków. Infekcja ta powoduje również ból gardła i gorączkę. Pacjenci z tym schorzeniem mogą próbować ściskać migdałki palcami, co może prowadzić do krwawienia lub zakażenia.

Migdałki to gruczoły w gardle, które działają jak filtry. Zbierają one bakterie, wirusy i inne ciała obce i pochłaniają je przez białe krwinki. Jeśli migdałki językowe ulegną zakażeniu lub przerośnięciu, może to prowadzić do trudności w przełykaniu, bólu gardła i zmiany tonu głosu. Jeśli cierpisz na wiele z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Stan ten może być oznaką czegoś poważniejszego, jak obturacyjny bezdech senny lub alergia.

LTH jest często bezobjawowe u dorosłych, ale może być bardzo bolesne. Często towarzyszy jej ból gardła, uczucie globusu i dysfonia. W ciężkich przypadkach może prowadzić do poważnej niedrożności dróg oddechowych i obturacyjnego bezdechu sennego, które są stanami potencjalnie zagrażającymi życiu.

Chociaż nie ma przyjętych czynników ryzyka dla raka migdałka, osoby po 40 roku życia powinny rozważyć go jako możliwą przyczynę przewlekłego bólu gardła i ucha. Rak migdałka językowego może również przekształcić się w chłoniaka lub raka płaskonabłonkowego.

Istnieje wiele metod leczenia dostępnych w przypadku zapalenia migdałków. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić operację lub zastosować sterydy.

Przyczyny

Zapalenie migdałków jest częstym schorzeniem, które może powodować ból migdałka językowego. Stan ten dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych i może wynikać z zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Zazwyczaj stan ten dotyka dzieci we wczesnym dzieciństwie i może być leczony w domu za pomocą płukania słoną wodą, dużej ilości odpoczynku i nawodnienia. W ciężkich przypadkach może być konieczna tonsillektomia. Jednak ten zabieg chirurgiczny może również powodować powikłania, takie jak ból migdałka językowego.

Migdałek językowy znajduje się u podstawy języka. Zbudowany jest z nieregularnej tkanki guzkowej i wiąże się z ingresjami powierzchniowymi. Jest blisko spokrewniony z migdałkami zwykłymi. Jeśli doświadczasz bólu migdałka językowego, skonsultuj się z lekarzem. W wielu przypadkach może to być poważna choroba, np. torbiel migdałka gardłowego.

Oprócz wpływu na jakość życia, obrzęk migdałka językowego może powodować bolesne przełykanie. Może również prowadzić do trudności z oddychaniem podczas snu. Lekarz pierwszego kontaktu może zalecić usunięcie migdałków. Lekarz laryngolog może zdiagnozować przyczyny bólu migdałka językowego i doradzić w sprawie leczenia.

Kiedy migdałki językowe puchną, może to spowodować przesunięcie nagłośni w tył, co skutkuje dysfagią lub niedrożnością dróg oddechowych. Stan ten jest powszechny po tonsillektomii podniebiennej, ale może być również wynikiem przewlekłych infekcji lub alergii.

Inną przyczyną bólu migdałka językowego jest ropień okołomigdałkowy. W tym przypadku infekcja powoduje powstanie kieszonki z ropą wokół migdałka. W ciężkich przypadkach kieszeń ta może się wybrzuszyć i może wymagać operacji. Chirurgiczne usunięcie migdałków jest opcją, ale należy unikać tego zabiegu, chyba że objawy są poważne.

tonsillektomia językowa może również uszkodzić nerw językowy, który kontroluje ruchy języka. Ponieważ język jest niezbędny do połykania, uszkodzenie nerwu podczas tego zabiegu może prowadzić do trudności z połykaniem. Co gorsza, zabieg tonsillektomii językowej może potrwać kilka miesięcy, zanim poczujesz, że język wraca do normalnego rozmiaru.

Przerost migdałka językowego może powodować znaczną niedrożność dróg oddechowych u dzieci, co może przyczynić się do wystąpienia bezdechu sennego. Powiększone tkanki mogą również powodować trudności z odsłonięciem głośni podczas intubacji.

Sposoby leczenia

Istnieje wiele sposobów leczenia bólu migdałka językowego. Zapalenie migdałków jest bolesną infekcją migdałków, która może być spowodowana przez bakterie lub wirusy. Stan ten może dotknąć każdego, od przedszkolaków do nastolatków. Zabiegi mogą być różne, od środków domowych, takich jak garnirowanie słoną wodą do zabiegów medycznych, które obejmują tonsillektomię. W ciężkich przypadkach ból migdałka językowego może powodować istotne problemy i wymagać pomocy medycznej.

Podczas gdy ból migdałka językowego jest częstą dolegliwością, może on również powodować problemy z połykaniem i oddychaniem. W niektórych przypadkach może prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego. Jeśli cierpisz na ból migdałka językowego, Twój lekarz pierwszego kontaktu może skierować Cię do laryngologa. Lekarz ten będzie w stanie określić dokładną przyczynę dolegliwości i zapewnić Ci najlepszą możliwą opcję leczenia.

Jeśli masz bakteryjne zakażenie migdałków, opcje leczenia mogą obejmować antybiotyki. Jeśli migdałki są często zakażone, lekarze mogą zalecić tonsillektomię. Oprócz poprawy jakości życia, tonsillektomia może również pomóc w radzeniu sobie z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak częste infekcje ucha lub bezdech senny.

Spuchnięty migdałek językowy nazywany jest przerostem migdałka językowego. Może on przemieszczać nagłośnię w kierunku tylnym i powodować niedrożność dróg oddechowych oraz dysfagię. Objawy przerostu migdałka językowego obejmują od bólu do trudności w połykaniu, uczucia globus do zmiany głosu. W niektórych przypadkach jest on związany z innymi problemami, takimi jak obturacyjny bezdech senny, alergia lub refluks żołądkowo-przełykowy.

Sposoby leczenia bólu migdałka językowego są bardzo zróżnicowane. W niektórych przypadkach może dojść do powstania ropnia migdałka językowego. Ten rzadki stan może być spowodowany urazem lub wcześniej zakażoną torbielą migdałka gardłowego. Chociaż ropień migdałka językowego jest rzadki, objawy mogą być wyniszczające.

tonsillektomia językowa jest najczęstszym sposobem leczenia bólu migdałka językowego, ale nie jest pozbawiona ryzyka. Zabieg może uszkodzić nerw językowy, który jest odpowiedzialny za smak i dotyk na języku. Procedura może pozostawić język częściowo sparaliżowany, a pełne odzyskanie sprawności może zająć miesiące.

Chirurgia

Chirurgia w celu zmniejszenia bólu migdałka językowego może być wykonana w celu złagodzenia bólu związanego z tym częstym schorzeniem. Migdałki językowe to narządy o owalnym kształcie znajdujące się u podstawy języka. Są one częścią układu limfatycznego i pomagają chronić przed infekcjami górnych dróg oddechowych. Chociaż odgrywają ważną rolę w naszym układzie odpornościowym, mogą również powodować ból podczas przełykania i oddychania podczas snu.

Po zabiegu chirurgicznym, migdałki językowe zostaną usunięte. Niektórzy ludzie odczuwają ból i obrzęk, ale jest to tymczasowe i zwykle ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch. W tym czasie pacjenci powinni unikać picia alkoholu lub przyjmowania jakichkolwiek leków z grupy NLPZ, ponieważ mogą one zwiększyć ryzyko krwawienia. Ponadto, przed zabiegiem zwykle przepisywane są doustne środki antyseptyczne.

Operacja zmniejszenia bólu migdałka językowego może być wykonana w znieczuleniu ogólnym. Chirurdzy MiVIP używają da Vinci Surgical System, zrobotyzowanego narzędzia, które pozwala im wizualizować trójwymiarowe pole operacyjne i prowadzić narzędzia chirurgiczne wewnątrz gardła. Ten system robotyczny posiada ramiona, które poruszają się i obracają jak ludzkie dłonie, co zapewnia chirurgowi drugie ramię chirurgiczne.

Migdałki językowe mogą być usunięte, gdy stają się zbyt duże. Zabieg ten wykonywany jest na sali operacyjnej podczas snu pacjenta. Jest to bezpieczny i skuteczny sposób na usunięcie powiększonych migdałków językowych. Chociaż istnieje ryzyko, zabieg ten jest niezwykle skuteczny i powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza.

Jednak tonsillektomia językowa nie zawsze stanowi skuteczne rozwiązanie. Ponadto dzieci z chorobami współistniejącymi mogą mieć gorsze wyniki chirurgiczne. Potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić, czy ta procedura jest skuteczna. Procedura ta nie została oceniona u dzieci z OSA. Jak dotąd nie ma metaanaliz porównujących wyniki chirurgiczne ze standardem opieki.

Migdałki językowe są częścią pierścienia tkanki limfoidalnej w podstawie języka. Znajdują się one za brodawkami wargowymi, które leżą przed nagłośnią. U niektórych osób migdałki językowe ulegają powiększeniu i mogą powodować ból.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Powiększanie piersi - jaki jest koszt?
Czytaj Dalej

Powiększanie piersi – jaki jest koszt?

Jednym z najważniejszych pytań podczas rozważania powiększania piersi jest to, ile to kosztuje. Możesz poprosić chirurga, aby zapewnić…
Czy powiększone piersi mogą pęknąć?
Czytaj Dalej

Czy powiększone piersi mogą pęknąć?

Jeśli odczuwasz dyskomfort lub asymetrię w swoich piersiach, powinnaś natychmiast odwiedzić lekarza. W niektórych przypadkach problem ten może…
Czy powiększanie piersi jest niebezpieczne?
Czytaj Dalej

Czy powiększanie piersi jest niebezpieczne?

Istnieje kilka powikłań związanych z operacją powiększania piersi. U niektórych pacjentów może wystąpić skurcz kapsularny. Ponadto, augmentacja może…