Reakcje alergiczne na powiększone migdałki

Reakcje alergiczne na powiększone migdałki

Infekcja gardła powoduje obrzęk migdałków. Reakcja na alergen może również powodować swędzenie i ból gardła. Przed podjęciem leczenia alergii należy skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu będziesz wiedział, czy alergia jest przyczyną Twoich objawów. Alergie są powszechne i powinny być traktowane poważnie.

Nietolerancje pokarmowe

Powiększone migdałki i migdałki mogą wpływać na cały układ pokarmowy, czyniąc jedzenie trudnym doświadczeniem dla dziecka. Duże migdałki mogą również blokować nos, co sprawia, że jedzenie jest uciążliwe. W rezultacie jedzenie może mieć mdły smak i powodować uczucie duszności w ustach. Dziecko może również doświadczać uczucia zgrzytania zębami, co może niepokoić małe dzieci i powodować, że będą one unikać całych grup pokarmów.

Nietolerancje pokarmowe mogą wpływać na funkcjonowanie migdałków i migdałków. Nietolerancje pokarmowe mogą być objawem zespołu jelita drażliwego i często są spowodowane alergią na jeden lub więcej pokarmów. Na szczęście, większość dzieci wyrasta z tych alergii do czasu osiągnięcia szkoły. Jednak najcięższe alergie, takie jak alergie na orzechy drzewne i arachidowe, trwają zazwyczaj całe życie.

Nietolerancje pokarmowe mogą być również przyczyną spuchniętych migdałków. Objawom tym mogą towarzyszyć inne symptomy, takie jak ból gardła. Podczas gdy niektóre osoby mogą odczuwać obrzęk tylko przez kilka godzin, poważne przypadki alergii mogą powiększyć migdałki i gardło. Może to być bardzo bolesne i może powodować znaczne problemy z oddychaniem.

Jeśli masz objawy powiększonych migdałków, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Lekarz może zdiagnozować przyczynę problemu i podjąć jego leczenie. Oprócz diagnozy specjalisty, istnieje kilka innych objawów, na które należy zwrócić uwagę, takich jak gorączka, utrata wagi i inne problemy fizyczne. Jeśli obrzęk jest trwały lub pogarsza się, należy udać się do specjalisty od ucha, nosa i gardła.

Ostre zapalenie migdałków można na ogół leczyć antybiotykami, ale jeśli zakażenie jest uporczywe lub nawraca, może prowadzić do bardziej skomplikowanej infekcji. Lekarz może zalecić dożylne antybiotyki i zabieg drenażu, aby zapobiec dalszym zakażeniom. W ciężkich przypadkach może być konieczne usunięcie migdałków, ale nie jest to zbyt częste.

Cuchnący oddech

Cuchnący oddech jest częstym problemem u dzieci, a dzieci nie są odporne na ten stan. W rzeczywistości, do 25 procent ludzi doświadcza go przynajmniej raz w życiu. Cuchnący oddech jest również powszechnie związany z powiększonymi migdałkami. Migdałki znajdują się w tylnej części gardła i są pokryte błoną śluzową. Mają również liczne krypty, które mogą zatrzymywać martwe komórki, bakterie i cząstki jedzenia. Te uwięzione materiały mogą się gromadzić tworząc kamienie migdałkowe, znane również jako migdałki.

Większość kamieni migdałkowych jest nieszkodliwa, ale mogą one ulec zakażeniu i powodować nieświeży oddech. Oprócz nieświeżego oddechu, innym częstym objawem zapalenia migdałków jest uporczywy ból gardła. Chociaż zapalenie migdałków jest bardziej powszechne u dzieci, dorośli również mogą na nie cierpieć. Inne objawy to uporczywy ból gardła i trudności w przełykaniu.

Nie jest znane lekarstwo na to schorzenie. Można jednak dowiedzieć się więcej na temat zapobiegania i leczenia. Istnieje skuteczny sposób, aby zapobiec gromadzeniu się kamieni i powodowaniu nieświeżego oddechu. Pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie, czy je masz. Jeśli są one zbyt duże, powinieneś odwiedzić lekarza.

Kamienie migdałowe są powodowane przez bakterie, które powodują nieświeży oddech. Niektóre z nich są jednak nieszkodliwe i można je usunąć w domu, stosując roztwór np. pół łyżeczki soli w ciepłej wodzie. Jeśli jednak pojawiają się one ciągle lub są trudne do usunięcia, mogą stać się uciążliwym problemem.

Reakcje alergiczne

Reakcje alergiczne na powiększone migdałki mogą powodować różne objawy, w tym ból gardła i zwiększony drenaż nosa. Może mieć również negatywny wpływ na zdrowie Twoich migdałków, które odgrywają ważną rolę w filtracji. Kiedy stają się spuchnięte, mogą przeszkadzać w oddychaniu, wpływać na apetyt i nawyki senne.

Reakcje alergiczne na powiększone migdałki są często spowodowane alergią lub nietolerancją pokarmową. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tymi objawami jest zidentyfikowanie czynnika wyzwalającego i wyeliminowanie go. W niektórych przypadkach lekarz może zasugerować usunięcie tkanek, ale to nie rozwiązuje podstawowego problemu.

Inne przyczyny spuchniętych migdałków obejmują katar sienny i czynniki drażniące środowiska, które powodują zapalenie górnych dróg oddechowych. Te czynniki drażniące powodują również takie objawy jak swędzenie skóry, przekrwienie i kichanie. W tych przypadkach należy rozważyć przyjmowanie leków w celu złagodzenia objawów. Istnieje szereg leków dostępnych bez recepty oraz silniejsze leki przeciwhistaminowe, które może przepisać lekarz.

Leczenia zapalenia migdałków i migdałków nie należy odkładać na później. Choć dolegliwości mogą ustąpić po kilku dniach, nadal ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Jeśli obrzęk migdałków występuje przez dłuższy czas, lekarz może zalecić antybiotyki lub operację.

Chirurgia

Chirurgia powiększonych migdałków jest stosunkowo nową procedurą. Jednak skuteczność operacji na migdałkach jest dyskusyjna. Większość lekarzy zaleca, aby przed poddaniem się zabiegowi poczekać na poprawę objawów. Długość czasu będzie zależała od nasilenia objawów i wielkości migdałków. Chirurgii należy unikać, gdy dziecko jest przeziębione lub ma nawracającą infekcję migdałków.

Osoby z powiększonymi migdałkami są narażone na wiele powikłań, w tym bezdech senny, przewlekłe infekcje gardła i przewlekły ból. Chociaż operacja jest zwykle zalecana tylko dla osób z powiązanymi objawami, jest ona również konieczna, aby wykluczyć wszelkie poważne, leżące u podstaw problemy zdrowotne. Lekarz wykona tonsillektomię dopiero po ocenie przyczyny objawów i upewnieniu się, że żadne inne problemy zdrowotne nie są przyczyną problemu.

Po zabiegu pacjenci powinni nadal spożywać mdłe pokarmy, aby zminimalizować dyskomfort. Powstała rana powinna zagoić się w ciągu dwóch do trzech tygodni. Ból gardła i lekka gorączka są powszechne po tonsillektomii. Dorośli z powiększonymi migdałkami mogą również odnieść korzyści z tonsillektomii, ale okres rekonwalescencji jest dłuższy niż u dzieci.

Chirurgia dla powiększonych migdałków jest wykonywana w celu usunięcia migdałków i migdałków. Procedura jest podobna do tonsillektomii wykonywanej u dzieci i jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu chirurg użyje skalpela, aby wyciąć migdałki. Czasami, on lub ona będzie również usunąć migdałki. Po tonsillektomii, to może potrwać około dwóch tygodni dla pacjenta, aby odzyskać. Choć zabieg tonsillektomii może być bolesny, ból jest zwykle łagodny i można go opanować za pomocą leków.

Chirurgia powiększonych migdałków jest zwykle procedurą ambulatoryjną i wiąże się ze znieczuleniem ogólnym. Proces usuwania migdałków może obejmować użycie noża chirurgicznego lub specjalistycznego narzędzia, które wykorzystuje fale dźwiękowe i wysokoenergetyczne ciepło do usuwania migdałków. Pacjenci będą monitorowani podczas rekonwalescencji w sali pooperacyjnej. Powinni oni przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza i pić dużo płynów po operacji. Woda jest najlepszym wyborem dla płynów po tonsillektomii.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak oczyścić twarz, jeśli masz trądzik
Czytaj Dalej

Jak oczyścić twarz, jeśli masz trądzik

Pierwszym krokiem w utrzymaniu czystej skóry trądzikowej jest delikatne oczyszczanie twarzy. Powinnaś unikać używania mydeł lub środków czyszczących…
Powiększony języczek - jak leczyć?
Czytaj Dalej

Powiększony języczek – jak leczyć?

Wycięcie chirurgiczne nie jest zalecane w przypadku tonsilektomii językowej tonsillektomia językowa to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu migdałków.…