Trądzik hormonalny - badania hormonalne i leczenie trądziku

Trądzik hormonalny – badania hormonalne i leczenie trądziku

Jeśli szukasz lekarstwa na trądzik, twój lekarz może zalecić testy hormonalne. Ten test będzie mierzyć swoje poziomy testosteronu i androgenów i powiedzieć, czy jesteś stabilny lub wahania. Może również wskazać przyczynę trądziku. Trądzik hormonalny jest częstym stanem i dotyka do 50 procent kobiet w wieku 20 i 30 lat.

Męskie hormony płciowe

Jeśli cierpisz na trądzik, możesz rozważyć leczenie męskich hormonów płciowych, które wpływają na trądzik. Hormony te zachęcają do produkcji sebum, naturalnego oleju, który chroni skórę. Kiedy jest produkowany w nadmiarze, sebum zatyka pory i może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji. Efektem tego jest trądzik.

Chociaż męskie hormony płciowe nie są bezpośrednio odpowiedzialne za trądzik, mogą się do niego przyczyniać. Męskie hormony płciowe obejmują testosteron, DHEA i Androstenedione. Należą do nich również estrogen, progesteron i hormon luteinizujący. Hormony te są również odpowiedzialne za stymulację wzrostu włosów. Jeśli kiedykolwiek miałaś trądzik, będziesz wiedzieć, że większa ilość androgenów może prowadzić do tłustej skóry i trądziku.

Kortyzol

Jeśli cierpisz na trądzik spowodowany brakiem równowagi hormonalnej, musisz zrozumieć przyczynę swojego stanu i podjąć kroki w celu jego poprawy. Niektóre z przyczyn trądziku hormonalnego obejmują niski poziom siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) lub globuliny wiążącej hormony płciowe (SHBG) we krwi. Aby dowiedzieć się, jaki jest Twój dokładny poziom hormonów, odwiedź dermatologa lub wykonaj test hormonalny w domu.

Badanie hormonów pomoże lekarzowi określić, które hormony są przyczyną trądziku. Pomoże to wybrać najlepsze leczenie dla Twojego schorzenia. Oprócz testów hormonalnych, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta Cię o Twoje zdrowie i styl życia. Jeśli jesteś kobietą, mogą również zapytać o cykl miesiączkowy, ponieważ ta informacja pomoże im określić rolę, jaką odgrywają hormony w trądziku. Podczas gdy większość ludzi nie będzie musiała poddawać się specjalnym badaniom, lekarz może je zlecić, jeśli masz chorobę powodującą trądzik.

HEA-S

HEA-S jest hormonem produkowanym przez nadnercza i może być przydatny w leczeniu trądziku. Powoduje on stan zapalny w skórze, zatykając mieszki włosowe i tworząc plamy trądzikowe. Może również powodować wczesne dojrzewanie i wzrost włosów pod pachami i w okolicy łonowej. Kilka chorób i stanów może powodować podwyższony poziom DHEA-S, w tym zaburzenia czynności nadnerczy i uszkodzone nadnercza.

Poziomy DHEA-S można ocenić w ślinie i wysuszonym moczu. Poziomy te są ważne, ponieważ dostępne są terapie antyandrogenowe w leczeniu trądziku wyzwalanego przez androgeny. Dieta zachodnia, która jest wysoka w hiperglikemiczne węglowodany, mleko i produkty mleczne, podnosi poziom androgenów, napędza komórki skóry do produkcji oleju i powoduje stan zapalny.

Doustne środki antykoncepcyjne

Kobiety, które zażywają doustne środki antykoncepcyjne, mogą stwierdzić, że mogą doświadczyć mniejszego trądziku i szybciej oczyścić swoją skórę. Leki te działają poprzez zmniejszenie poziomu wolnego testosteronu i estrogenu w organizmie. Niektóre kobiety mogą doświadczyć trądziku przez kilka miesięcy po rozpoczęciu przyjmowania kontroli urodzeń. Jednak większość kobiet może spodziewać się zobaczyć wyraźniejszą skórę w ciągu trzech miesięcy. Jeśli trądzik utrzymuje się, lekarze mogą przepisać antybiotyki lub retinoidy, aby pomóc w walce z trądzikiem.

Chociaż doustne środki antykoncepcyjne nie mają takich samych właściwości przeciwzapalnych jak antybiotyki, wykazano, że zmniejszają trądzik i ryzyko wystąpienia nowego trądziku. Wykazano również, że zabiegi te zmniejszają produkcję tłustego łoju, czynnika, który odgrywa główną rolę w trądziku.

Dieta

Dieta i badania hormonalne mogą ujawnić, czy cierpisz na trądzik. Trądzik jest stanem, który dotyka nawet 50 milionów ludzi każdego roku. Chociaż w dużej mierze jest związany ze zmianami hormonalnymi, może być również spowodowany przez dietę, ćwiczenia i zawód. Kobiety, które cierpią na trądzik, mogą mieć również jego rodzinne obciążenie.

Chociaż nie powinnaś całkowicie zakazywać pewnych pokarmów ze swojej diety, ważne jest, abyś ograniczyła ilość przetworzonych i cukrowych pokarmów, które spożywasz. Ponadto unikaj napojów, które zawierają duże ilości cukru. Obejmuje to napoje sportowe i słodkie soki. Ważne jest również, aby unikać nabiału. Jeśli musisz pić nabiał, szukaj alternatyw. Przetworzona żywność często zawiera składniki zapalne, które mogą nasilać trądzik.

Doustne leczenie sterydami

Trądzik sterydowy jest częstym skutkiem ubocznym stosowania sterydów. Objawy są zazwyczaj łagodne i ustępują po zaprzestaniu stosowania leków przez daną osobę. Jeśli doświadczasz trądziku sterydowego, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych metodach leczenia i lekach na receptę. Istnieją również środki domowe, które mogą być stosowane w leczeniu trądziku. Nadtlenek benzoilu jest silnym środkiem antyseptycznym, który zabija bakterie odpowiedzialne za trądzik. Jeśli problem jest poważniejszy, można również stosować doustne antybiotyki.

Większość dzieci i dorosłych może bezpiecznie przyjmować doustne sterydy. W większości przypadków lekarz przepisze małą dawkę 20 do 30 miligramowych tabletek raz dziennie przez siedem dni. Jeśli potrzebujesz większej dawki, lekarz może ją zwiększyć do 40 mg lub nawet więcej. Należy również uzyskać plan zmniejszania dawki leku. Po ustąpieniu trądziku lekarz może przejść na inne, łagodniejsze leczenie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Co jest przyczyną powstawania trądziku?
Czytaj Dalej

Co jest przyczyną powstawania trądziku?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co powoduje trądzik, nie jesteś sam. Przyczyną trądziku może być wszystko, od diety do…